Suņu artrīta u.c. slimību ārstniecība ar cilmes šūnām

Pētījumā atklāts: 1 cilmes šūnu injekcija ir tikpat efektīva kā 1 mēnesi ilgstošs medikamentu kurss

2017. gada 8. jūnijā tika publicēts pētījums, kurā tika izvirzīta hipotēze: 1 mēneša nesteroīdiem pretiekaisuma medikamentiem piemīt tāds pats efekts kā vienai pēcoperācijas intraartikulārajai allogēno mezenhimālo cilmes šūnu injekcijai. Pētījuma rezultāti apstiprina šo hipotēzi.

Vispārējā informācija

Positive Stem Cell Results

Pēdējo gadu laikā dažādi klīniskie pētījumi ir norādījuši, ka mezenhimālās cilmes šūnas (MCŠ) ir daudzsološa terapeitiskā pieeja iekaisuma un sāpju mazināšanā pacientiem, kuriem ir locītavu slimības, pacientiem ar muguras smadzeņu ievainojumiem, kā arī pacientiem, kas cieš no reimatoīdā artrīta.

Šī pētījuma mērķis bija novērtēt alternatīvu pēcoperācijas rehabilitācijas protokolu salīdzinājumā ar standarta nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem (NSAID). Par pētījuma hipotēzi tika izvirzīts pieņēmums, ka suņi, kas saņem vienu intraoperatīvu intraartikulāru (IA) neonatālu MCŠ injekciju pēc operācijas kraniālās krusteniskās saites plīsuma ārstēšanai bez pēcoperācijas zāļu kursa, neizrāda nekādu atšķirību pēcoperācijas rezultātos (līdz 6 mēnešiem) salīdzinājumā ar suņiem, kas saņem 1 mēnesi ilgstošu nesteroīdu pretiekaisuma medikamentu kursu.

Kraniālās krusteniskās saites plīsums un tā ārstniecība

Kraniālās krusteniskās saites plīsums (ang. v. “Cranial cruciate ligament rupture”, CrCLR) ir viena no izpaltītākajām suņu ortopēdiskajām slimībām veterinārajā medicīnā, kas izraisa ceļa locītavas nestabilitāti un iekaisumu, rezultātā attīstoties ceļa locītavas osteoartrītam (OA). Ārstniecība paredz ķirurģisku locītavas stabilizāciju un medikamentus sāpju un iekaisuma mazināšanai.

Cranial cruicate ligament rupture treatment with stem cells
Cranial cruicate ligament

Lai atjaunotu locītavas stabilitāti, parasti tiek veikta saišu operācija (ang.v. “tibial plateau leveling osteotomija”, TPLO) – viena no visbiežāk pasaulē veiktajām ķirurģiskajām operācijām, kas sniedz ātrus un labus klīniskos rezultātus lielākajai daļai suņu.

Tūlītējā pēcoperācijas rehabilitācijā ir iekļauti nesteroīdi pretiekaisuma medikamenti sāpju un iekaisuma mazināšanai, kas radušies līdz ar pirmsoperācijas CrCLR saistīto artrītu un ķirurģisko procedūru. Tomēr dažus pacientus nevar ārstēt ar medikamentiem, jo tiem ir izveidojusies iekšķīgi lietojamo preparātu nepanesamība.

Pētījuma kritēriji un ārstniecības protokols

Šajā pētījumā iekļautie dzīvnieki bija klientu – suņu īpašnieku suņi, kuriem ir dabiski uzradies vienpusējs CrCLR un kas sver no starp 20 – 60 kilogramiem. CrCLR tika diagnosticēts klīniskajā izpētē.

Suņu ārstniecība ar cilmes šūnām: pētījums
Pētījumā iekļauto suņu apraksts

Dzīvnieki tika nejauši sadalīti divās grupās. Suņi “MCŠ grupā” saņēma 10 × 10^6 MCŠ operētajā ceļa locītavā ar vienu artroskopisku injekciju pirms operācijas beigām.

Suņi no “NSAID grupas” saņēma injekciju (ang. v. “phosphate-buffered saline”; PAN Biotech, Vācija) tajā pašā operācijas laikā kā suņi no “MCŠ grupas”, un tiem tika norīkots pēcoperācijas rehabilitācijas kurss, kas ietver nesteroīda pretiekaisuma medikamentus (firocoxib, 5 mg/kg, orāli, vienu reizi dienā) 1 mēneša garumā, sākot ar pirmo dienu pēc operācijas.

Rezultāti

Divdesmit klientu suņiem tika konstatēti kritēriji, kas nepieciešami, lai suņi tiktu iekļauti šajā pētījumā. Četrpadsmit suņu piedalījās līdz šī pētījuma beigām (deviņi suņi MCŠ grupā un pieci NSAID grupā).

Suņu ārstniecība ar cilmes šūnām: pētījums
Pētījuma klīniskā novērtējuma rezultāti

Kopumā šis klīniskais pētījums neatklāja nekādu atšķirību starp klīniskajiem rezultātiem, gaitas novērtējumu un klibošanas uzlabošanos suņiem, kas saņēma 1 IA allogēno neonatālo MCŠ suņu injekciju locītavā operācijas laikā, un suņiem, kuriem tika norīkots orālo NSAID medikamentu 1 mēneša ilgs kurss pēc TPLO procedūras. Klīniskais novērtējums, izmantojot novērtējuma sistēmu, atklāja adekvātu suņu sāpju novēršanas līmeni, izmantojot abas ārstnieciskās pieejas.

Nekāda būtiska atšķirība netika novērota nevienā no parametriem 1, 3 un 6 atskaites punkta mēnesī. Objektīva suņu klibuma (gaitas kontroles) pārbaude tika veikta, izmantojot GaitRite® staigājamo celiņu. Celiņa sistēmas rezultāti neuzrādīja nekādu atšķirību priekšējās vai aizmugurējās ekstremitātes kopējā spiediena vērtībā un simetrijas indeksā starp MCŠ un NSAID grupām nevienā no pētījuma posmiem.

Šis atklājums sniedz iespēju veikt objektīvu ārstniecisko pieeju salīdzinājumu un apstiprina, ka MCŠ neizraisa gaitas pasliktināšanos.

Secinājumi

Viena pēcoperācijas suņu allogēno neonatālo MCŠ IA injekcija sniedz tādus pēcoperācijas klibošanas un sāpju ārstniecības rezultātus pēc TBLO, kas ir ļoti līdzīgi NSAID medikamentu sistēmiskas lietošanas rezultātiem, un dažos gadījumos, kā, piemēram, kaula sadzīšanas gadījumos, MCŠ injekcija uzrāda pat labākus rezultātus.

Suņu ārstniecība ar cilmes šūnām: pētījums
Pētījuma rezultāti: kaula sadzīšanas novērtējums

Šie daudzsološie rezultāti ir pirmais solis, kas ļauj izvērtēt MCŠ kā efektīvu alternatīvu ilgtermiņa zālēm pēcoperācijas sāpju mazināšanā un rehabilitācijā. Tāpat šie rezultāti var attaisnot šo šūnu izmantošanu veterinārajā medicīnā ar mērķi paplašināt terapeitisko arsenālu, lai mazinātu pēcoperācijas sāpes, atvieglotu ārstniecības procesa novērošanu un izvairītos no zāļu izraisītajām blakusparādībām.

Suņu ārstniecība ar cilmes šūnām: pētījums
Pilnīga kaula sadzīšana pēc operācijas ar cilmes šūnu injekciju

MCŠ tāpat ir parādījušas ļoti labus rezultātus suņu artrīta un osteoartrīta ārstniecībā kā vienīgais risinājums, kas ne vien nomāc slimības izraisītās sāpes, bet patiesībā var arī palīdzēt. Šāda veida pētījumi ir lielisks pierādījums tam, ka cilmes šūnu terapiju var un vajag izmantot kā lielisku medikamentu alternatīvu, kā arī dažādu slimību ārstniecisko metodi dzīvnieku reģeneratīvajā medicīnā.

Previous PostNext Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *